Wednesday, January 26, 2005

What things cost

I am not one of those who obsess about the cost of food. When I lived in Alaska they (being whomever does these sort of things) would put out the cost of living comparison for things like milk, bread, peanut butter and that sort of thing. I never really paid attention. When I owned a car and gas prices were outrageous (they may be now but I don't care) my parents would always try to have inane discussions about the cost of gas. I never knew. It was a necessity and I paid it. I feel I should clarify here, actually. I notice the price of things if it is a special treat that I don't usually buy and I'm buying it because it is on sale. Hagen Daaz at 2 for $5.00. Ok I noticed. Peanut Butter, I have no clue what peanut butter costs. Today, though, I became surprisingly aware of a price. I was picking up a package of angel hair pasta for V, not a purchase I usually make. I was all excited and about to grab a bunch of packages because they were on sale for 1.00. ONE DOLLAR! That's so Cheap! Then I looked at the regular price. $1.49. Oh. Who knew? My stupid gluten free pasta runs $2.79 a box.

5 comments:

Cindy-Lou said...

I get excited when I see stuff on sale like that Hagen Daaz 2 for $5, but it's all fake because I don't even know the regular price of stuff, so I don't know how much I'm saving anyway. But what a bargain!

Peeved Michelle said...

I like to buy stuff on sale at the grocery store, not because I necessarily care about the saving money part, but more because it is like a competition to see how high I can get the number to be in the "you saved" part on the receipt.

Putnawa said...

Crap. I do the same thing Michelle does.

Peeved Michelle said...

And I know you hate that because I am shallow and you are deep and now you find out WE ARE THE SAME!

Putnawa said...

I'm deep? I thought I was just pretentious.